Terapia grupowa

Terapia grupowa jest jedną z częstszych, a zarazem jedną z bardziej skutecznych terapii uzależnień. To dlatego, że terapia grupowa jest zdecydowanie bardziej motywująca, niż na przykład terapia indywidualna.

W podświadomości osoby uzależnionej bardzo często istnieje przekonanie, że wyjście z uzależnienia jest niebywale trudne. Oczywiście tak jest, jednak zerwanie z nałogiem jest możliwe.

Najważniejsze jest uświadomienie sobie tego przez pacjenta. Uświadomienie sobie tego podczas indywidualne rozmowy z terapeutą, jest znacznie trudniejsze i zdecydowanie bardziej czasochłonne.

Wiara we własne możliwości dużo łatwiej i zdecydowanie szybciej przychodzi na przykładzie innych osób zmagających się z podobnym problemem. Dlatego też na przykład najskuteczniejszą formą leczenia osób uzależnionych od alkoholu, są spotkania grupowe Anonimowych Alkoholików (AA).

Dzięki nim, pod wpływem otoczenia, uzależniony umacnia się w słuszności swojej decyzji i postępuje w taki sposób, aby jego czyny doprowadziły go do sukcesu – skutecznego zerwania z nałogiem.